Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 202040
This flexible plan will make a great family home. The front facing flex room can be developed as a formal dining area, study or home office, yes, it could even serve as a main floor bedroom. A wonderful two-storey high great room makes this design feel enormous, a handy computer centre on the second floor overlooks this area.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1004 | 8' 0" |
| Basement Area | 1004 | 8' 0" |
| Second Floor Area | 915 | 8' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Half Bathrooms | 1 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Two Story House Plans |
| Finished Square Feet | 1919 |
| Width | 40' 0" |
| Depth | 52' 0" |
| ArchitecturalStyles | Colonial and New England, Country Style House Plans, Craftsman House Plans, Farmhouse Style House Plans, Traditional House Plans, Victorian House Plans |
| External Wall Finishes | Vinyl Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 26' 0" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Basement |